فرم ورود اعضا

چنانچه عضو سایت می باشید از این بخش برای ورود به سایت می توانید اقدام نماید، در غیر این صورت از بخش ثبت نام برای عضویت در سایت اقدام کنید.

سوالات متداول

 • پس از چند ساعت استفاده از لنز چشمهایم قرمز شده و خشک می شوند؟

  کسانی که با این مشکل روبرو هستند مي توانند دچار خشکی چشم باشند و یا در اثر استفاده از لنزهای نامناسب و یا شرایط محیطی و جوی دچار این مشکل شده اند.این اشخاص در درجه اول باید به همراه لنز خود از قطره مرطوب کننده استفاده کنند.
 • در مواقع استفاده از لنز احساس خوبی ندارم و وجود لنز را احساس میکنم، چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟

  اين مشكل به اينكه احساس ناراحتي شما در چه زماني از استفاده از لنز باشد (در موقع گذاشتن لنز، برداشتن لنز ، پس از استفاده طولاني مدت از لنز) تفاوت دارد . در کل در هنگام استفاده از لنزهای تماسی Silicon Hydrogel) ( ،به دلیل اینکه میزان آب موجود در لنز به تدریج کاهش یافته و رسوبات بر روی لنزها جذب می شوند، موجب کاهش اکسیژن رسانی به سطح قرنیه شده و با توجه به اینکه اشک نیز به خوبی روی لنزها نمینشیند، به تدریج اصطکاک بوجود آمده بین لنز و پلک، احساس جسم خارجی را در چشم استفاده کننده افزایش داده و آزار دهنده میشود. البته شایان ذکر است که امروزه برخی تولید کنندگان از ماده Hyaluronic Silicon Hydrogel استفاده میکنند که علاوه بر درصد بالای آب در لنز، مقاومت بیشتر نسبت به رسوب پذیری و ایجاد سطح بسیار صاف، نفوذ پذیری اکسیژن بسیار بالایی نیز دارند. لذا مصرف کنندگان نسبت به استفاده از لنزها احساس بسیار بهتری دارند.
 • مدتی است که با لنز خود تار میبینم. علت چیست؟

  علتهای متعددی وجود دارد، از طرفی امکان تغییر در نمره چشمتان وجود دارد، از طرف دیگر ممکن است تاری دید شما مربوط به لنزهایتان باشد، در نهایت مراجعه به پزشک یا اپتومتریست پیشنهاد میگردد.
 • با سلام، من مدتی از لنز استفاده میکردم تا زمانی که مشکلاتی برایم به وجود آمد که با مراجعه به پزشک متوجه وجود حساسیت به ماده تشکیل دهنده لنز (تشخیص پزشک) شدم. از طرفی به خاطر مشکلات ظاهری از عینک استفاده نمیکنم، آیا راهی برای اصلاح دید من وجود دارد؟

  بله، چشم شما به ماده سیلیکون موجود در لنزها حساسیت دارد، امروزه لنزهایی ساخته شده که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها Hioxifilicon A میباشد که سازگار با لایه موکوسی اشک چشم است. در این لنزها، اشک چشم بهتر روی لنز قرار گرفته و با توجه به اینکه درصد آب بالایی دارند، برای استفاده کنندگان بسیار مطلوب خواهد بود.
 • با توجه به اینکه تاریخ درج شده بر روی جعبه لنز چندین سال است، به من گفته شده که تنها سه ماه می توانم از لنز استفاده کنم! چرا؟

  تاریخ درج شده بر روی شیشه و یا جعبه لنز نشان دهنده تاریخ نگهداری لنز می باشد به این معنی که تا آن تاریخ می توان لنز را باز نشده نگهداری نمود. ولیاز زمانی که درب لنز باز شده و برای اولین بار استفاده شود، می توان آن را بسته به نوع لنز و بنا به مدت زمانی که بوسیله پزشک و یا اپتومتریست مشخص شده است از آن استفاده نمود.
 • آیا برای اصلاح آستیکمات نیز میتوان از لنز استفاده نمود ؟

  بله – طی سالهای اخیر لنزهای توریک ساخته شده که استیکمات را به صورت صد در صد پوشش میدهد. البته شایان ذکر است که امروزه برای اصلاح هر گونه آستیگمات (حتی نا منظم) نیز لنزهایی موجود بوده که میتوانید تهیه و استفاده کنید.
 • شماره چشم من در حدود 21 است که مجبورم از عینک ذره بینی که ظاهر قشنگی ندارد استفاده کنم آیا میتوانم با توجه به شماره چشم بالا از لنز نرم استفاده کنم؟

  بله ، با پیشرفت تکنولوژی هم اکنون در برخی مدلهای به خصوص لنزهای موجود در بازار امکان اصلاح نمره چشم از -25.00 الی +25.00 وجود دارد!
 • آیا با لنز طبی می شود خوابید؟

  با توجه به اینکه سلولهای قرنیه اکسیژن مورد نیاز خودرا مستقیما از هوا دریافت میکنند، لذا تماس مستقیم بااکسیژن برای سطح قرنیه بسیار با اهمیت می باشد. بنابراین جواب این سوال بستگی به نوع لنز انتخابی وقدرت عبوردهی اکسیژن لنز دارد. لنزهای طبی که دارایقدرت عبور دهی اکسیژن بالا هستند مي توانند اين خاصيت را داشته باشند .البته اکثر متخصصان خوابیدن با لنز را به بیماران خود توصیه نمی کنند.
 • مدت استفاده لنز طبی چقدر است؟

  در مجموع از لحاظ ساعات استفاده، لنزها به دو دسته تقسیم می شوند: 1. لنزهای روزانه (Daily Wear): این لنزها صبح در چشم گذاشته می شود و شب برداشته می شود و نمیتوان با این لنزها خوابید. 2. لنزهای طولانی مدت(continues & Extended Wear): این لنزها تا چند روز و شب متوالی متوانند در چشم باشند. اما لنزها بر اساس برنامه تعویض لنز نیز ب سه دسته تقسیم می شوند: 1. لنز های یک بار مصرف (disposable): این لنزها برای استفادهیکبار مصرف طراحی شده اند، به اینصورت که صبح در چشم گذاشته می شوند و شب پس از بیرون آوردن، دور انداخته شوند. البته اغلب این لنزها را حتی تا 2 هفته استفاده می کنند. 2. لنزهای ماهانه (Monthly): بر اساس FDA(سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا) این لنزها نباید بیشتر از یک ماه استفاده شوند ولی از آنجایی که اغلب هرروز استفاده نمیشوند ( 30 روز متوالی ) آنها را بصورت سه ماهه یا فصلی نیز استفاده می کنند. 3. لنزهای سه ماهه (3 monthly): برای استفاده سه ماه متوالی طراحی شده اند و به همان دلیل قبلی، از این لنزها تا 6 ماه و حتی یک سال نیز استفاده می کنند.
 • آیا برای شستشوی لنز می توان از سرم فیزیولوژيكاستفاده کرد؟

  خیر،نرمال سالين(سرم فيزيولوژيك سديم كلرايد)‏خاصیت پاک کنندگی و ضدعفونی کننده ندارد.لنزهای نرم حتما باید با محلول های شستشوی چند منظوره شستشو داده شوند. در این روش حتما باید لنزها را با انگشتان دست و به آرامی ماساژ داده و بشویید.
 • چرا لنزهای من بعد از مدتی پاره می شوند؟

  پارگی لنز اغلب موارد در اثر یک عامل فیزیکی ایجاد می گردد مانند ناخن های بلند، نوع برخورد با لنز نرم‏ و گیر کردن بین در جالنزی و غیره. در صورتی که عوامل این چنینی نباشد، لنزها پاره نخواهند شد.
 • با سلام، من به مدت 4 سال از لنز هارد برای اصلاح آستیگماتیسم نا منظمی که ناشي از قوز قرنیه بوده استفاده كرده ام ودرحال حاضر مدتي است استفاده از لنز برایم کمی مشکل شده، چگونه این مشکل را برطرف کنم؟

  طرح هايي از لنزهایRGP (هارد) وجود دارد که میتواندر انها پس از تعيين Base Curve (میزان انحنای مرکزی)، در Peripheral Factor (فاکتور انحنای محیطی) تغییراتی ایجاد کرد، كه اين ويژگي در راحتي استفاده افراد دارای کراتوکونوس(قوز قرنيه ) بسيار حائز اهميت است، اخيرا نیز لنزهای ویژه ای طراحی و ساخته شده که در قسمت ساعت 4 تا 8 لنز یعنی قسمت تحتانی توانایی تغییر انحنا بدون تغییر در سایر قسمتها وجود دارد كه حتي از طرح قبلي هم راحتي بيشتري فراهم مي آورد. شما می توانید با تهیه این لنزها با وجود کراتوکونوس نیز دید خود را اصلاح نماییدچون این لنزها دقیقا با قرنيه چشم شما فیت می شوند.
 • برای تصحیح عیوب انکساری کدامیک بهتر است؟ لنز، عینک و یا اعمال جراحی؟

  لنزهای طبی که برای تصحیح عیوب انکساری به کار می روند چون مستقیما روی قرنیه قرار می گیرند به دليل عدم ايجاد بزرگنمايي و كوچك نمايي عينكي باعث وجود ديد طبیعی تر برای مصرف کننده می گردد. سنگینی و احساس حضور عینک در روی چشم و مشکلات ظاهری استفاده از آن در لنزهای طبی وجود نخواهند داشت. استفاده از لنز در روزهای بارانی و مه آلود مشکلات استفاده از عینک را در بر نخواهد داشت مانند خیس شدن یا بخار گرفتن شیشه عینک. لنزهای طبی قابلیت پوشش دادن تمامی عیوب انکساری چشم را دارد. مانند نزدیک بینی‏ دور بینی‏، آستیگماتیسم، پیر چشمی و ... اعمال جراحی مانند لیزیک، لازک، پی آر کی ، فمتو سکند و ... که باعث تصحیح عیوب انکساری می شوند با گذشت زمان به هر حال دارای عوارض جانبی خواهند بود زیرا به نوعی باعث تغییر بافت فیزیولوژيك بدن (قرنیه ) خواهند گشت. برای افرادی که بهداشت استفاده از لنزهای تماسی را راعایت می کنند ،‌لنزهای طب بهترین وسیله برای تصحیح عیوب انکساری خواهد بود و بدترین ابزار برای افرادی است که اصول بهداشتی لازم در استفاده از آنها را رعایت نمی کنند .